کتاب تفکر سریع و کند

اثر دانیل کانمن از انتشارات در دانش بهمن - مترجم: فروغ تالوصمدی-کتاب هایی که زندگی شما را دگرگون خواهند کرد

کتاب پرفروش تفکر، سریع و کند دانیل کانمن، روانشناس و برنده نوبل اقتصاد، خلاصه تحقیق اوست که با همکاری آموس تورسکی بیش از چند دهه به آن مشغول بوده است. این کتاب شامل سه بخش از مراحل کاری اوست: کارهای اولیه، یعنی سویه گری های شناختی، سپس نظریه چشم انداز و پس از آن پژوهش هایی در زمینه شادی است. محور اصلی کتاب دوگانگی میان حالت اندیشه است: سیستم دو آهسته تر، خودخواسته تر و منطقی تر است، در حالی که سیستم یک سریع، غریزی و احساسی است. این کتاب ترسیم سویه گیری های شناختی در ارتباط با هر نوع تفکر است که با پژوهش های خود کانمن درباره نفرت از باخت آغاز می شود. این کتاب، با پشتوانه چند دهه پژوهش های دانشگاهی، نشان می دهد که افراد، با تغییر چارچوب پرسش و جایگزین کردن پرسش های ساده تر، در حقیقت به قضاوت های انسانی اهمیتی بیش از حد می دهند. کانمن، با شرح کارکرد دو سیستم، تلاش می کند نشان دهد که چه وقت می توانیم در تصمیم گیری های مربوط به زندگی و تجارت به بینش و شهودیات خود اطمینان کنیم و چه زمانی از آن بپرهیزیم و با شیوه شناخت سویه گری های ذهنی چگونه می توانیم از اشتباهات اجتناب کنیم. این کتاب برنده جایزه بهترین کتاب آکادمی ملی علوم و جایزه کتاب لس آنجلس تایمز و برگزیده منتقدان کتاب نیویورک تایمز به عنوان یکی از ده کتاب سال 2011 شناخته شده است.


خرید کتاب تفکر سریع و کند
جستجوی کتاب تفکر سریع و کند در گودریدز

معرفی کتاب تفکر سریع و کند از نگاه کاربران
1- دانیل کانمن در این کتاب به خطاهایی می‌پردازد که ما انسانها به دلیل کارکرد فعال سیستم 1 و تنبلی سیستم 2 انجام می‌دهیم. خطاهایی که حتی ما انسانها بعضیها را به عنوان خطا نمی‌شناسیم، باور داریم و البته به طور روزمره با آنها مواجهیم. از نظر کانمن راه جلوگیری از خطاهایی که از سیستم 1 سرچشمه می‌گیرند، در کل ساده است. نشانه‌هایی که حاکی از میدان مین ذهنی است شناسایی کنید، آرام شوید و بکوشید از سیستم 2 کمک بگیرید. متأسفانه این فرایند عاقلانه در اوقاتی که به آن نیاز است، بسیار کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. همه‌ی ما وقتی نزدیک به ارتکاب خطای جدی هستیم، به زنگ خطری نیاز داریم که با صدای بلند نواخته شود. اما چنین زنگ خطری موجود نیست و خطاهای ذهنی، در کل، بسیار دشوارتر از خطاهای درکی تشخیص داده می‌شوند.
2- کتاب ۳۷ فصل دارد و در هر فصل یک موضوع مطرح می‌شود. به همین دلیل این کتاب حجیم (ترجمه ۶۸۰ صفحه ای) هرچه جلوتر می‌رویم جذابتر می‌شود. یکی از ویژگیهای خوب کتاب این است که در انتهای هر فصل در چند جمله‌ی کوتاه، مثالهایی درباره موضوع بحث ذکر می‌شود که برای درک بهتر مطالب و مرور مجدد مفاهیم در آینده بسیار کمک می‌کند.
3- متاسفانه ترجمه خانم تالوصمدی خوب نیست و بعضی جاها کلافه می‌کند؛ اشتباههای املایی و حتی محتوایی هم دیده می‌شود که شاید به خاطر سبک نگارش سخت کتاب توسط کانمن باشد. امیدوارم در چاپهای مجدد این مشکلات مورد بازبینی و تصحیح قرار بگیرند. جاهایی که شک داشتید یا متوجه نشدید را با متن انگلیسی تطبیق بدهید. فایل کتاب را برای دانلود در آدرس زیر قرار دادم.
https://goo.gl/52G5q2
4- کانمن می‌نویسد: «تصمیم‌گیری مانند سخن گفتن به نثر است. افراد بدون اینکه از آن آگاه باشند و حتی هنگام آگاه بودن، پیوسته این کار را انجام می‌دهند.» همانطور که انتظار داریم جان مطالب کتاب در فصل «نتیجه‌گیریها» آورده شده است. نگارنده در این فصل به این موضوع می‌پردازد که با وجود اینهمه خطا در رفتار انسانها، آیا باید آنها را برای انتخاب و تصمیم‌گیری آزاد گذاشت یا جامعه‌ی مسئول باید به افراد برای انتخاب صحیح کمک کند؟

مشاهده لینک اصلی
اگر یک شاه کلید برای خوشحالی وجود داشته باشه همینه:

Attention is key. Our emotional state is largely determined by what we attend to, and we are normally focused on our current activity and immediate environment. There are exceptions, where the quality of subjective experience is dominated by recurrent thoughts rather than by the events of the moment. When happily in love, we may feel joy even when caught in traffic.

البته کتاب در مورد خوشحالی نیست و فقط یک بخش کوچیکی ازون به این موضوع اختصاص داده شده.
کتاب فوق العاده ای بود، امید وارم بتونم یک ریویو برا بنویسم :|

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب تفکر سریع و کند


 کتاب مردان مریخی زنان ونوسی
 کتاب هر اتفاقی دلیلی دارد
 کتاب چگونه در هر کاری شکست بخوریم و باز هم برنده باشیم
 کتاب فلسفه ملال
 کتاب برتری خفیف
 کتاب هنر خوب زندگی کردن